Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

 

 

 

 

 

Vítejte na stránkách the Best Of Permonik.

 

Našim cílem jsou zdravá vitální, temperamentní štěňátka s chutí do práce.

 

Proto ze všech feneček, které mám ve vlastnictví, chovám jen na trikolorní šeltičce Anika Sherry Polodr.

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

Od malička jsem milovala všechna zvířata, ale nebylo mi přáno žádné vlastnit.

 

Změna přišla až v dospělosti, a to pořízením našeho prvního pejska. Po dlouhém rozmýšlení jsme se rozhodli pro plemeno belgický ovčák. Byla to volba bez předchozí znalosti tohoto plemene. Pořídili jsme si belgickou ovčačku Brandy, nejprve pouze jako "hlídacího psa".

Záhy se ukázalo, že bez pomoci odborníků nebude Brandy tak ovladatelná, jak bychom si představovali, a proto jsme se rozhodli navštívit kynologické cvičiště.  Jaké však bylo naše překvapení, když jsme dorazili na místo… Kolem dokola rozeseté nějaké překážky a tlupa lidí rotujících kolem nich… Jelikož jsme pro každou leObrazekgraci, přidali jsme se také a světe div se!! Brandy se velmi rychle „chytla“, pochopila, jak má překážky překonávat a udělala první krůčky na trnité cestě k mistrovskému titulu. To už ovšem netrénovala se mnou, ale s mou dcerou Lenkou. Rozhodla jsem se totiž vtáhnout jí rovněž mezi nás a mít tak možnost trávit společně veškeré volné chvíle. S odstupem času mohu říci, že to byla ta nejlepší volba.

 

 

 

ObrazekAby mi nebylo líto, pořídila jsem si rovněž štěně belgického ovčáka tervuerena, Amádea YWO, řečeného Bolse.

 

Následovalo přeorientování na menší plemeno, jako jednoho z nejvhodnějších adeptů pro tento krásný sport jsme si vybrali šeltii.

Obrazek

ObrazekAbychom jedna druhé nezáviděly, zase jsme si je pořídily s odstupem jednoho roku,  nejdříve já Griotku, posléze si Lenka vybrala Whisky.

Lence už pejskové také zestárli, proto si pořídila miminko - letos má 4 roky a přestěhovala do stejně početné smečky (měla totiž 7 sourozenců...). Jmenuje se Amore Bacardi Eso Moravia a je to belgický ovčák, tentokrát malinois, chovatelky Moniky Tyrové.

Svého času se Lenka spřátelila s Michalem a v době, kdy u nás žil, se naše smečka rázem navýšila o dvě fenky - Chester Bohemia Alké, ta bohužel v roce 2010 odešla do psího nebe a Queenzulu Bohemia Alké, v současné době sedmiletá, obě belgické ovčačky, také "maliňačky".

Do psího nebe odešla bohužel i Brandy a Griotka, takže v současné době máme jednoho pejska a čtyři fenky.

Pokud pejsek dělá nějaký sport, jeho aktivní život je docela krátký. Dva roky trvá, než se naučí alespoň to nejzákladnější, aby mohl vyjet na závody a získávat tam zkušenosti, intenzívně může běhat do osmi, devíti, ve výjimečných případech maximálně do deseti let (malá plemena možná o rok, dva déle), ale zenit jeho výkonnosti se pohybuje kolem šestého nebo sedmého roku života. Takže je jasné, že ten, kdo chce permanentně závodit, si musí častěji pořizovat nové mladé nadějné jedince. Možná vypadáme jako blázni, když máme doma 5 pejsků, ale jsme 2 psovodi a naplno může trénovat a posléze běhat každý z nás jen s těmi mladými. Naďa se Sherry a Armagnac, Lenka s Bacardi. Naši ostatní pejskové si už užili své okamžiky slávy a dnes už se jim jen ve spánku vracejí chvíle strávené na parkuru.

Přejme jim jejich zasloužený odpočinek a věřme, že takto v poklidu prožijí své stáří všichni psí sportovní „důchodci“.

 

Na jejich místo nastupuje nová, mladá krev, která má své chvíle slávy teprve před sebou. Proto bude většina příspěvků už jen o nastupující generaci; jednou z nich je Sherry, druhou Armagnac

 

 

 

 

Obrazek